Εγκύκλιος Σχολ. Δραστηρ. αρ.23

Θέμα 1ο  : «Εκπαιδευτικά προγράμματα Γυμνασίου Καλλιμασιάς στο Λαογραφικό Μουσείο

Σχετικ.:Αριθ.Πρωτ.188/18-10-2012/ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ ΧΙΟΥ

1. «Δάκρυ μυροβόλο» και «Μαστιχούλης»
  2. «Αλωνίσματα»
  3. «Η ελιά»
  4. «Γιορτάσματα»
  5. «Χαρχαλούσοι, Καρλαβάδες, Κουδουνάτοι, Παρδαλάδες»
  6. «Της ‘Ανοιξης μηνύματα»

Όλα τα εκπαιδευτικά προγράμματα απευθύνονται σε μαθητές-τριες της Α/θμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Α΄ Γυμνασίου).

Μέρα υλοποίησης των προγραμμάτων είναι η Δευτέρα με υπεύθυνη την καθηγήτρια Ασημίνα Κρανάκη

Μέγιστος αριθμός μαθητών: 25-30

Χρόνος διάρκειας του κάθε προγράμματος:  1 ½-2 ώρες.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2271051373

Θέμα 2ο : «Υλοποίηση επιμορφωτικής ημερίδας από το ΚΠΕ Ομηρούπολης Χίου».

Σχετικ.:Αριθ.Πρωτ.350/18-10-2012/ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΟΜΗΡΟΥΠΟΛΗΣ

Το ΚΠΕ Ομηρούπολης Χίου, στο πλαίσιο των υποχρεώσεών του που απορρέουν από το Τεχνικό Δελτίο Έργου του και στα πλαίσια των δράσεων ενηλίκων της Δια Βίου Μάθησης, διοργανώνει  τη διεξαγωγή  επιμορφωτικής ημερίδας στη Χίο με Θέμα :

« ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΗΜΙΦΥΣΙΚΟ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΜΠΟΥ ΤΗΣ ΧΙΟΥ ».

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στον προαύλιο χώρο του Μουσείου Μανταρινιού στον πολυχώρο citrusστον Κάμπο της Χίου,  και στην ευρύτερη περιοχή του Κάμπου της Χίου (Διαδρομή στο πεδίο),την Κυριακή 04 Νοεμβρίου 2012.

Η ημερίδα  απευθύνεται  σε όλους τους πολίτες της τοπικής κοινωνίας της Χίου.

Ανώτατος αριθμός συμμετεχόντων ορίζεται ο αριθμός των 60 ατόμων, η επιλογή των οποίων θα γίνει με την τήρηση αυστηρής σειράς προτεραιότητας.

Σκοπός της  ημερίδας  είναι  να δημιουργήσει απτές, γνήσιες, παραστατικές εικόνες και δράσεις, προκειμένου να ευαισθητοποιήσει τους  συμμετέχοντες  πάνω σε συγκεκριμένους θεματικούς άξονες για το μείζον θέμα της προστασίας του περιβάλλοντος.

Θα υπάρχει γνωστική - θεωρητική, επιστημονική αλλά και βιωματική προσέγγιση του θέματος.

Οι αιτήσεις των ενδιαφερομένων θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά ή μη στο ΚΠΕ Ομηρούπολης Χίου μέχρι την Παρασκευή 02/11/12

Θέμα 3ο  :«Νέα ημερομηνία διεξαγωγής σεμιναρίου για δασκάλους και νηπιαγωγούς»

Σχετικ.:Αριθ.Πρωτ.187/24-10-2012/  ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΧΙΟΥ

Το Κέντρο Πρόληψης Χίου σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων διοργανώνει  σεμινάριο για την εφαρμογή προγραμμάτων πρόληψης των εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας των μαθητών.

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στα γραφεία του Κέντρου Πρόληψης Χίου, Ροδοκανάκη 42 και Νεοφ. Βάμβα, την Παρασκευή 23/11, 17.00-21.00 και το Σάββατο 24/11, 9.00-15.00.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να δηλώνουν συμμετοχή στην Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων κ. Βροχαρίδου, μέχρι την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου.

Ισχύει η συμμετοχή για όσους δασκάλους είχαν δηλώσει τον Οκτώβριο.

Για τους νηπιαγωγούς θα υλοποιηθεί άλλο  σεμινάριο, την Παρασκευή 25/1/2013  , 17.00-21.00 και το Σάββατο 26/1/2013 , 9.00-15.00.

Θα σταλεί και νέα ειδοποίηση

Ισχύει η συμμετοχή για όσους νηπιαγωγούς είχαν δηλώσει τον Οκτώβριο.

Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

Θέμα 4ο : «7η Διεθνής Συνδιάσκεψη για το Θέατρο στην Εκπαίδευση. Θέατρο & Εκπαίδευση: δεσμοί αλληλεγγύης»

Σχετικ:  Αρ. Πρωτ.:  132415/Γ7/25/10/2012ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ, ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ/ΕΝΙΑΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ/ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΥ, ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ/ΤΜΗΜΑ Δ΄ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

Σας ενημερώνουμε ότι το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση σε συνεργασία με το Διεθνή Οργανισμό για το Θέατρο στην Εκπαίδευση (IDEA) και άλλους επιστημονικούς, εκπαιδευτικούς και καλλιτεχνικούς φορείς, διοργανώνει την 7η ΔΙΕΘΝΗ ΣΥΝΔΙΑΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ με τίτλο: «Θέατρο & Εκπαίδευση: δεσμοί αλληλεγγύης».

Η συνδιάσκεψη θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα, στηνΕλληνογαλλική Σχολή Ευγένιος Ντελακρουά(Χλόης & Τρικάλων, Αγία Παρασκευή) την Παρασκευή 23/11/12, ώρες 16:30-21:30, το Σάββατο 24/11/12, ώρες 09:00-20:15 και την Κυριακή 25/11/12 ώρες 09:00-16:30.

Σκοπός της συνδιάσκεψης  είναι να αποτελέσει πεδίο γόνιμης αναζήτησης και προβληματισμού και να καταλήξει σε προτάσεις για το ρόλο που μπορούν να διαδραματίσουν το θέατρο και οι παραστατικές τέχνες στην εκπαίδευση, κυρίως για τη δημιουργία πολλαπλών δεσμών αλληλεγγύης, οι οποίοι θα συμβάλουν τόσο στην αντιμετώπιση του παρόντος όσο και στην καλλιέργεια ενός συλλογικού οράματος μιας αξιοπρεπούς ζωής παντού και για όλους.

Η Συνδιάσκεψη απευθύνεται και σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων και ειδικοτήτων.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων  που βρίσκονται σε μεγάλη απόσταση από τον τόπο διεξαγωγής της συνδιάσκεψης να διευκολύνουν  τους εκπαιδευτικούς  που επιθυμούν να προσέλθουν  στην 1η συνάντηση, που θα γίνει την Παρασκευή 23 Νοεμβρίου στις 16:30, χωρίς να διαταραχθεί η ομαλή λειτουργία των σχολείων.

Το πρόγραμμα του συνεδρίου είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα  www.Theatroedu.gr

Περισσότερες πληροφορίες: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. και στο τηλέφωνο 2110120322, κα Ελένη Μολύβα, καθημερινές 09:30-14:30.

Αριστείδης Κελεπερτζής

Ανατολή Βροχαρίδου