Εγκύκλιος Σχολ. Δραστηρ. αρ.25

Θέμα 1ο  : «Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στο Μουσείο Ιστορίας της Εκπαίδευσης»

Σχετικ:  Αρ. Πρωτ: 427/3010/2012 Βούρειο Δημοτικό Σχολείο Λιβαδίων

Σας ενημερώνουμε πως το Μουσείο Ιστορίας της Εκπαίδευσης στο  Βούρειο Δημοτικό Σχολείο Λιβαδίων υλοποιεί εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Ακολουθεί η περιγραφή του εκπαιδευτικού προγράμματος:

Α. Καλωσόρισμα των μαθητών και σύντομη αναφορά στη δημιουργία του Μουσείου Ιστορίας της Εκπαίδευσης.

Β. Ξενάγησηστους χώρους του Μουσείου.

Γ. Παιχνίδι με φωτογραφίες: Τα παιδιά κρατώντας στα χέρια τους φωτογραφίες θα κυκλοφορήσουν στους χώρους του Μουσείου, για να βρουν τα αντικείμενα που δείχνει η κάθε εικόνα.

Δ. Προβολήφωτογραφιώναπό γυμναστικές επιδείξεις, μαθητικές παρελάσεις, σχολικές γιορτές και εκδρομές.

Ε. Συμπλήρωση ερωτηματολογίουσχετικού με το Μουσείο.

Στ. Φυλλάδιογια τους μαθητές με ακροστιχίδες, αντιστοιχίσεις, κρυπτόλεξα κ.ά.

Ζ. Επιτραπέζια παιχνίδια.

Η. Αποχαιρετισμόςμε κέρασμα.

Ημέρα επίσκεψης μαθητών: Δευτέρα 10-12:30 μ.μ.

Διάρκεια προγράμματος: 2 ώρες και 30 λεπτά

Ημέρα επίσκεψης ενηλίκων:Παρασκευή και ώρα 10 π.μ.

Η ξενάγηση των ενηλίκων θα γίνεται από το Διευθυντή

του Βούρειου Δημοτικού Σχολείου Λιβαδίων Χίου.

Υπεύθυνος Μουσείου: Λουκάς Αμπελιώτης,

Δ/ντής Βούρειου Δημοτικού Σχολείου Λιβαδίων

Υπεύθυνη προγράμματος: Ελένη Φρεζούλη

τηλ: 22710-22561 και 22710-21421

Θέμα 2ο: «Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στη Δημόσια, Κεντρική Βιβλιοθήκη «Κοραής»

Σχετικ:  Αρ. Πρωτ: 127/13/11/2012 Δημόσια, Κεντρική, Ιστορική Βιβλιοθήκη Χίου, «Κοραής»

Σας ενημερώνουμε για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που υλοποιεί η Δημόσια, Κεντρική, Ιστορική Βιβλιοθήκη Χίου, «Κοραής»

Ακολουθεί η περιγραφή του:

Ο πρώτος  άξονας του προγράμματος αφορά στη διάλεξη για την Τοπική Ιστορία,που μπορεί να λάβει χώρα στη Βιβλιοθήκη μας – 9:30 έως 10:30 –  κατόπιν προηγούμενης συνεννόησής μας και αφορά σε παιδιά Στ΄ Δημοτικού. Το «μάθημα», πλαισιωμένο από 200 φωτογραφίες, θα διαρκεί, μαζί με τις τυχόν απορίες των μαθητών, περίπου μια ώρα και  ο μαθητής θα μπορεί να πάρει μια ικανοποιητική γεύση της Ιστορίας του τόπου του, της Χίου, εν προκειμένω. Η διδασκαλία θα λάβει χώρα από τον Πρόεδρο της Βιβλιοθήκης κ. Μπελλέ.

Ο δεύτερος άξονας του προγράμματος αναφέρεται σε παραστάσεις «Καραγκιόζη»,από το συνάδελφο Αντώνη Γκιούλη, με   θεματολογία: «Ο Καραγκιόζης Προφήτης». Χρόνος και τόπος τούτης της δραστηριότητας, όπως παραπάνω. Σε τούτους τους δύο άξονες θα μπορούν να συμμετάσχουν και οι μαθητές των χωριών με έξοδα μεταφοράς από τη Βιβλιοθήκη.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2271044246

Θέμα 3ο: « Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στο Βοτανικό Κήπο Αιγαίου»

Σχετικ: Αριθ. Πρωτ: 52861/1/11/2012 Διεύθυνση Περιβάλλοντος και Πρασίνου του Δήμου Χίου

Σας ενημερώνουμε πως ο Βοτανικός Κήπος Αιγαίου στα Νένητα, υλοποιεί εκπαιδευτικό/περιβαλλοντικό πρόγραμμα καθημερινά από τις 09:00 με 13:00, σχετικό με την βιοποικιλότητα της χλωρίδας του Βορείου Αιγαίου. Η διάρκεια του προγράμματος είναι περίπου 2 ώρες και τριάντα λεπτά και απευθύνεται σε δύο ηλικιακές ομάδες. Η πρώτη αφορά μαθητές νηπιαγωγείου, 1ης, 2ης και 3ης τάξης δημοτικού σχολείου και η δεύτερη μαθητές 4ης, 5ης και 6ης τάξης. Η κάθε ομάδα μαθητών καλό είναι να μην υπερβαίνει τα 25 παιδιά. Μέσα από μια ευχάριστη παρουσίαση και την υλοποίηση διαφόρων δημιουργικών δραστηριοτήτων, οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να μάθουν σημαντικά πράγματα για τη χλωρίδα των νησιών μας με παιγνιώδη τρόπο. Η μετακίνηση των μαθητών θα γίνεται με φροντίδα των σχολείων, με μικρά λεωφορεία ώστε να φτάσουν μέχρι τις εγκαταστάσεις του Βοτανικού κήπου.

Τηλέφωνα επικοινωνίας: Βοτανικός κήπος, 22710614555

Δ/νση Περιβάλλοντος Δήμου Χίου: 2271351920 & 2271033332(κ.Γκιουβέτσης Γιώργης)

Η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων

Ανατολή Βροχαρίδου