ΠΑΙΔΙΚΗ HELMEPA

Η Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος (HELMEPA) πραγματοποιεί για το σχολικό έτος 2012-2013 το πρόγραμμα  Παιδική HELMEPA. Το πρόγραμμα, προετοιμάζει τα παιδιά ηλικίας 5-13 ετών που συμμετέχουν να γίνουν υπεύθυνοι, περιβαλλοντικά ενήμεροι και ενεργοί αυριανοί πολίτες γνωρίζοντας το φυσικό, κυρίως το παράκτιο και θαλάσσιο περιβάλλον της πατρίδας μας και τρόπους προστασίας του.

Στο νομό Αττικής (Παλαιό Φάληρο και Πειραιά) λειτουργούν δύο μόνιμες Περιβαλλοντικές εκθέσεις της HELMEPAκαι η είσοδος είναι ελεύθερη.

Επιπλέον, συνεχίζεται η λειτουργία της κινητής έκθεσης της HELMEPAγια το «Θαλάσσιο περιβάλλον, τη Ναυτιλία και τις επιστήμες». Υπάρχει επίσης, η δυνατότητα επισκέψεων των στελεχών της στους Νομούς για την ενημέρωση των εκπαιδευτικών με τις δαπάνες να βαρύνουν τη HELMEPA..

Πληροφορίες για το πρόγραμμα παιδική HELMEPAυπάρχουν στη ιστοσελίδα www.helmepajunior.gr, όπως, επίσης, και οι αιτήσεις συμμετοχής στο πρόγραμμα

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλέσετε το 2109343088