Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στη Δημόσια, Κεντρική Βιβλιοθήκη «Κοραής

Σας ενημερώνουμε για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που υλοποιεί η Δημόσια, Κεντρική, Ιστορική Βιβλιοθήκη Χίου, «Κοραής»

Ακολουθεί η περιγραφή του:

Ο πρώτος  άξονας του προγράμματος αφορά στη διάλεξη για την Τοπική Ιστορία,που μπορεί να λάβει χώρα στη Βιβλιοθήκη μας – 9:30 έως 10:30 –  κατόπιν προηγούμενης συνεννόησής μας και αφορά σε παιδιά Στ΄ Δημοτικού. Το «μάθημα», πλαισιωμένο από 200 φωτογραφίες, θα διαρκεί, μαζί με τις τυχόν απορίες των μαθητών, περίπου μια ώρα και  ο μαθητής θα μπορεί να πάρει μια ικανοποιητική γεύση της Ιστορίας του τόπου του, της Χίου, εν προκειμένω. Η διδασκαλία θα λάβει χώρα από τον Πρόεδρο της Βιβλιοθήκης κ. Μπελλέ.

Ο δεύτερος άξονας του προγράμματος αναφέρεται σε παραστάσεις «Καραγκιόζη»,από το συνάδελφο Αντώνη Γκιούλη, με   θεματολογία: «Ο Καραγκιόζης Προφήτης». Χρόνος και τόπος τούτης της δραστηριότητας, όπως παραπάνω. Σε τούτους τους δύο άξονες θα μπορούν να συμμετάσχουν και οι μαθητές των χωριών με έξοδα μεταφοράς από τη Βιβλιοθήκη.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2271044246