Δελτίο Τύπου του Αρχαιολογικού Μουσείου Χίου

Σε συνέχεια της επιτυχούς δράσης «Τα Μνημεία έχουν φωνή, τη δική σου» που διοργάνωσε ο Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων (ΣΕΑ) με στόχο την προβολή του πολυσχιδούς έργου της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας και τις συναντήσεις των πολιτών, που υλοποιήθηκαν την Κυριακή 21/10/2012, με αρχαιολόγους της Υπηρεσίας, στο 8ο Δημοτικό Σχολείο και στο Κάτω Κάστρο, η Αρχαιολογική Υπηρεσία Λέσβου και Χίου διοργανώνουν το διήμερο 23-25 Νοεμβρίου εκπαιδευτικές εκδηλώσεις στα Μουσεία Μυτιλήνης, Χίου και Μύρινας, προκειμένου να γνωρίσει το κοινό το έργο που πραγματοποιείται από την Αρχαιολογική Υπηρεσία και η σημασία του για την οικονομία, την ανάπτυξη, την ενίσχυση της ταυτότητας και την εκπαίδευση της τοπικής κοινωνίας.

Στις 24-25 Νοεμβρίου, τα Μουσεία: Νέο Αρχαιολογικό Μυτιλήνης, Μύρινας και Χίου, ανοίγουν τις πύλες τους στους επισκέπτες και τις τοπικές κοινωνίες. Αρχαιολόγοι και συντηρητές θα σας ξεναγήσουν στα άδυτα των Μουσείων θα σας μιλήσουν για τον τρόπο που δουλεύουν, για τα αποτελέσματα της δουλειάς τους και κυρίως για τη συμβολή του αρχαιολογικού έργου στην αναβάθμιση του φυσικού και πολιτιστικού περιβάλλοντος και την ανάπτυξη της Χώρας.

Θα πραγματοποιηθούν εκπαιδευτικά προγράμματα για τους μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, με θέματα:

Μουσείο Μυτιλήνης στις 23 Νοεμβρίου:

- «Ένα λουκούλλειο γεύμα», Νέο Μουσείο Μυτιλήνης

-  «Φωνές νερού μυριάδες», Παλαιό Μουσείο Μυτιλήνης

Μουσείο Μύρινας στις 24 & 25 Νοεμβρίου:

- Εργαστήρια Κεραμικής Μύρινας «Μικροί Αγγειοπλάστες»

Μουσείο Χίου στις 24 & 25 Νοεμβρίου

- Η αρχαία νομισματοκοπία της Χίου «Το Μυστικό της Σφίγγας»

Η είσοδος στα Μουσεία είναι δωρεάν και οι παρουσιάσεις ξεκινούν από τις 09.00 έως τις 13.00.

Πληροφορίες:

Κ’ ΕΠΚΑ – Νέο και Παλαιό Μουσείο Μυτιλήνης, τηλ. 22510-22087, υπεύθυνες κ.κ. Μαρία Γιαννίκου – Δέσποινα Τσολάκη

Κ’ ΕΠΚΑ – Αρχαιολογικό Μουσείο Μύρινας, τηλ. 22510-22087, υπεύθυνη κ. Μαρία Παππά

Κ΄ ΕΠΚΑ – Αρχαιολογικό Μουσείο Χίου τηλ. 22710 44239, υπεύθυνη κ. Δέσποινα Τσαρδάκα

14η ΕΒΑ, τηλ. 22510-40135, υπεύθυνη κ. Ισμήνη Παρασχάκη – Κουνέλλη