Ημερίδα "Πρώτες Βοήθειες στο Σχολείο"

Την Παρασκευή 26 Μαΐου, θα υλοποιηθεί δίωρη ημερίδα με τίτλο «Οι Πρώτες Βοήθειες στο Σχολείο»,  στο χώρο της Δημόσιας Κεντρικής Ιστορικής Βιβλιοθήκης «Κοραής» από τις 17.00-19.00 μ.μ. Το σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου.

Η θεματολογία της διάλεξης θα περιλαμβάνει αντιμετώπιση ατυχημάτων στο σχολείο, όπως ρινορραγίες, τσιμπήματα, ηλιάσεις, τραύματα, λιποθυμικές καταστάσεις, ξηρός πνιγμός, Φαρμακείο σχολείου. Εισηγήτρια στην ημερίδα θα είναι η κ. Χριστίνα Γιότσα, εκπαιδεύτρια του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού-Νοσηλεύτρια-Φυσικός.

Το σεμινάριο απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου. Στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς και στους συμμετέχοντες εισηγητές θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.

Το σεμινάριο το διοργανώσει η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Π.Ε. Χίου, κ. Ανατολή Βροχαρίδου, σε συνεργασία με το Περιφερειακό Τμήμα Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού στη Χίο.

Για να δηλώσετε συμμετοχή μπορείτε να συμπληρώσετε την online αίτηση: