Βιωματικό σεμινάριο από τον Πολυπολιτισμικό Θίασο ΑΝΑΣΑ «Ένα Καραβάνι Χωρίς Σύνορα»

Με την ευκαιρία της επίσκεψης του Πολυπολιτισμικού Θιάσου ΑΝΑΣΑ: Ένα καραβάνι χωρίς σύνορα, κατόπιν προσκλήσεώς τους από δύο σχολικές μονάδες Π.Ε Χίου, θα υλοποιηθεί βιωματικό σεμινάριο για 30 εκπαιδευτικούς, στις 2 Δεκεμβρίου, στο δεύτερο κτίριο της Δημόσιας Κεντρικής Ιστορικής Βιβλιοθήκης «Κοραής» (στο δεύτερο κτίριο της Βιβλιοθήκης, στο 2ο όροφο, πίσω από το κτίριο του Πανεπιστημίου Αιγαίου) στις 18.00-20. Το σεμινάριο θα διαρκέσει 2 ώρες και οι συμμετέχοντες/ουσες θα πρέπει να φορούν άνετα ρούχα για σωματική δραστηριότητα.
ΔΟΜΗ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
(διάρκεια 2 ώρες)

Καλωσόρισμα και παρουσίαση του Πολιτιστικού Κέντρου ANASA (3’)
Παρουσίαση του προγράμματος «Πολυπολιτισμικός θίασος ΑΝΑΣΑ: Ένα καραβάνι
χωρίς σύνορα» (7’)
Παιχνίδια γνωριμίας και ρυθμικά παιχνίδια (10’)
Θεατροπερπατήματα με τη συνοδεία αφρικάνικου τυμπάνου (10’)
Παγωμένες εικόνες ανά ομάδες (10’)
Βαλίτσα εξερεύνησης (10’)
Αφήγηση της ιστορίας της Ειρήνης (20’)
Ζωγραφική (10’)
Διάλειμμα (10’)
Παιδαγωγική ανάλυση (10’)
Συζήτηση (20’)

Το σεμινάριο απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου και το διοργανώσει η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Π.Ε. Χίου, κ. Ανατολή Βροχαρίδου. Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί δεν θα επιβαρυνθούν οικονομικά και ο αριθμός τους θα είναι περιορισμένος (30 εκπαιδευτικοί).
Για την online αίτηση πατήστε ΕΔΩ