Επιμορφωτική Ημερίδα για την 'Άυλη Πολιτισμική Κληρονομιά της Μαστιχοκαλλιέργειας"

Το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Π.Ε Χίου διοργανώνει επιμορφωτική ημερίδα, στις 25 Νοεμβρίου 2015, για τους εκπαιδευτικούς Π.Ε που υπηρετούν σε σχολικές μονάδες της νήσου Χίου με θέμα την «Άυλη πολιτισμική κληρονομιά της μαστιχοκαλλιέργειας-Πρόγραμμα των Συνεργαζόμενων Σχολείων με την UNESCO». Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του Ιδρύματος Μαρία Τσάκος-Διεθνές Κέντρο Ναυτικής Έρευνας και Παράδοσης, το απόγευμα της 25ης Νοεμβρίου από τις 17.00-20.00 μ.μ, στη Χίο.
Η ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου και έχει ως στόχο την (α) ενημέρωση και υποστήριξη των εκπαιδευτικών για την υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων, σχετικών με την άυλη πολιτισμική κληρονομιά της μαστιχοκαλλιέργειας και τη (β) συμμετοχή τους στο Δίκτυο Συνεργαζόμενων Σχολείων (ASPnet) της UNESCO. Η ημερίδα αποτελεί μια προσπάθεια του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων Π.Ε Χίου για την υποστήριξη του, πρόσφατα, εγγεγραμμένου στον Αντιπροσωπευτικό Κατάλογο της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Ανθρωπότητας της UNESCO στοιχείου της μαστιχοκαλλιέργειας διαμέσου της εκπαίδευσης για βιώσιμη ανάπτυξη.
Το σεμινάριο απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου. Στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς και στους συμμετέχοντες εισηγητές θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.
Το σεμινάριο το διοργανώσει η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Π.Ε. Χίου, κ. Ανατολή Βροχαρίδου. Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί δεν θα επιβαρυνθούν οικονομικά και ο αριθμός τους θα είναι περιορισμένος (70 εκπαιδευτικοί).

Το Πρόγραμμα της ημερίδας

Ώρα

Εισηγήσεις

Εισηγητές/τριες