Βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα από τη SAPT Hellas

Στις  25, 26 και 27 Μαΐου πρόκειται να επισκεφτεί τη Χίο η  SAPT Hellas, Αστική μη κερδοσκοπική οργάνωση που ιδρύθηκε το 2005 και δραστηριοποιείται έκτοτε, απαρτιζόμενη αποκλειστικά από εθελοντές.

Η SAPT Hellasσε συνεργασία με το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων, το Φιλοζωϊκό Σύλλογο Χίου και το ΚΠΕ Χίου, θα υλοποιήσουν το πρόγραμμα Εκστρατεία Ενημέρωσης, το οποίο αποτελεί ένα βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την ενημέρωση σχετικά με τα αδέσποτα ζώα στα Δημοτικά Σχολεία και Νηπιαγωγεία της Χίου.  Κατά την παραμονή τους στη Χίου θα υλοποιήσουν 3-4 προγράμματα ανά ημέρα διάρκειας 60 λεπτών το καθένα (08:45-09:45, 10:00-11:00, 11:30-12:30 και 13:00-14:00)με συμμετοχή μέχρι και 70 μαθητών σε κάθε πρόγραμμα. Για την υλοποίηση του προγράμματος θα μεταφερθούν 5 εθελοντές με 4-5 σκύλους εκπαιδευμένους. Για τη συμμετοχή των σχολείων σας αποστέλλω σχετική online αίτησηέτσι ώστε να μπορέσουμε να διαμορφώσουμε το πρόγραμμα και να καθορίσουμε τους χώρους παρουσίασης του προγράμματος. Για τη συμμετοχή περισσότερων σχολικών μονάδων κάθε σχολική μονάδα μπορεί να δηλώσει  μέχρι και 70 μαθητές. Μόλις καλυφθεί ο αριθμός η αίτηση θα απενεργοποιηθεί.