Βιωματικό Εργαστήριο Μουσικοθεραπείας για εκπαιδευτικούς Π.Ε Χίου

Το Σάββατο 22 Νοεμβρίου, 17.00-19.00 μ.μ θα υλοποιηθεί βιωματικό εργαστήριο Μουσικοθεραπείας.Το  βιωματικό εργαστήρι αφορά σε νηπιαγωγούς και δασκάλους  (σύνολο συμμετεχόντων: 25 εκπαιδευτικοί) και θα υλοποιηθεί από τη μουσικοθεραπεύτρια – μουσικό Μίτσυ Ακογιούνογλου, PhD, RMT σε συνεργασία με το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Το βιωματικό εργαστήρι θα επικεντρωθεί στους τρόπους με τους οποίους κάποιος χρησιμοποιεί τη φωνή, το σώμα του ή τα μουσικά όργανα για την επικοινωνία, την εστίαση προσοχής στον εαυτό, στην ομάδα και στο μουσικό αποτέλεσμα, και στην ελεύθερη έκφραση συναισθημάτων μέσω μη λεκτικών οδών. Οι φωνητικοί και οργανικοί αυτοσχεδιασμοί θα έχουν στόχο την βελτίωση της επικοινωνίας, της αλληλεπίδρασης, της εξωτερίκευσης συναισθημάτων και του δεσίματος της ομάδας. Τέλος, θα παρουσιαστούν φωνητικά και οργανικά παιχνίδια βασισμένα σε αυτοσχεδιασμούς που θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν στα πλαίσια της σχολικής τάξης.

Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στον παρακάτω υπεσύνδεσμο.