Αξιότιμη Διευθύντρια Κα Κωστάζου Ευαγγελία, αγαπητοί συνεργάτες εκπαιδευτικοί του 1ου Δημοτικού Σχολείου Χίου,

Η ΔΙΠΕ Χίου σας συγχαίρει για τη νέα σας διάκριση, αυτή της  Απονομής Σημαίας  «Αειφόρου Ελληνικού Σχολείου»

Ειδικότερα,

Η διάκρισή σας, σε ειδική διαδικτυακή εκδήλωση την Τετάρτη 1η Νοεμβρίου 2023 να είστε μεταξύ των 25 σχολείων  που βραβεύτηκαν σε εθνικό επίπεδο με τη σημαία του Αειφόρου Ελληνικού Σχολείου, στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Αειφόρο Ελληνικό Σχολείο» της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού (ΕΛΛΕΤ), συνιστά διάκριση όλων των μονάδων μας για την καινοτομία και τον πειραματισμό τους.

Το γεγονός ότι όλη  η σχολική σας κοινότητα (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς),  συνεργάστηκε υποδειγματικά με την τοπική κοινωνία και φορείς για να επιτευχθεί  ο στόχος σας, αποτελούν την καλύτερη απόδειξη για το δρόμο του μετασχηματιστικού ρόλου που οφείλει να υπηρετεί κάθε Σχολική Μονάδα.

Κα Διευθύντρια, εκλεκτοί συνεργάτες εκπαιδευτικοί του 1ου Δημοτικού Σχολείου Χίου,

Είμαστε βέβαιοι ότι θα συνεχίσετε με τον ίδιο ζήλο σε νέα μονοπάτια εκπαιδευτικών προκλήσεων και κατακτήσεων, μεταδίδοντας  στους μαθητές σας αξίες όπως η αέναη προσπάθεια για βελτίωση του εκπαιδευτικού status της Χίου μας.

Πάντα Άξιοι!

ΔΙΠΕ ΧΙΟΥ