Με χαρά η ΔΙΠΕ Χίου, ενημερώθηκε για τη βράβευση του 11ου Δημοτικού Σχολείου Χίου, στον Εθνικό Διαγωνισμό Haiku 2023 – 2024.

Ο εν λόγω διαγωνισμός διοργανώνεται από το Σύνδεσμο Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης Ελλάδος (APF) και το Σύλλογο Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Β. Ελλάδος (APLF).

Τα ποιήματα των μαθητών του 11ΟΥ  ΔΣ Χίου, διακρίθηκαν από πλήθος ποιημάτων πολλών δημοτικών σχολείων της χώρας και προκρίνονται στις δέκα συμμετοχές που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στον παγκόσμιο διαγωνισμό Haikuστη γαλλική γλώσσα στο επίπεδο Α1.

Τα ποιήματα ξεχώρισαν για την ακρίβεια στη λογοτεχνική συγγραφή του haiku, ως προς τη θεματολογία και την τήρηση των κανόνων συγγραφής της Ιαπωνικής στιχουργικής τεχνικής στη γαλλική γλώσσα.

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί, αγαπημένοι μας μαθητές του 11ου ΔΣ Χίου,

Ευχαριστούμε που μας κάνετε περήφανους με το καινοτόμο έργο σας, την αγάπη σας για τους μαθητές και το λαμπρό πρότυπο αέναης προσπάθειας που τους εμφυσείτε, τόσο επιτυχώς!

Πάντα άξιοι!

ΔΙΠΕ ΧΙΟΥ