Το Ινστιτούτο Χρηματοοικονομικού Αλφαβητισμού με μεγάλη χαρά σας καλεί να υλοποιήσουμε τον 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Αποταμίευσης για το σχολικό έτος 2024-25 στις 31 Οκτωβρίου 2024.

Το θέμα του 1ου Διαγωνισμού θα είναι «Τα οφέλη της Αποταμίευσης» και σε αυτόν μπορούν να συμμετάσχουν οι μαθητές και οι μαθήτριες που φοιτούν στην ΣΤ’ Δημοτικού σε όλα τα σχολεία της χώρας.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου Πειραιώς και της Τράπεζας της Ελλάδας και, όπως έχει ήδη κοινοποιηθεί στην Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας.

Παρακαλώ όπως ενημερώσετε τους μαθητές/μαθήτριες (με υπεύθυνη δήλωση από γονέα) για την συμμετοχή τους σε αυτή την τόσο σημαντική δράση η οποία θα περιλαμβάνει:

• Βεβαιώσεις συμμετοχής από το Πανεπιστήμιο του Πειραιά σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές και τις συμμετέχουσες μαθήτριες
  • Κουμπαράδες
  • Βιβλία
  • 10 ( δέκα ) χρηματικά βραβεία των 1.000 ευρώ έκαστος για τους διακριθέντες μαθητές/ διακριθείσες μαθήτριες
  • και κατάλληλο  πρωτότυπο ψηφιακό υλικό για την προετοιμασία  των μαθητών/ μαθητριών για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό.

Θα το εκτιμούσα εάν μπορείτε να το προωθήσετε άμεσα για να προλάβουμε τις σχετικές ημερομηνίες.

Είμαι στη διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε.

Με εκτίμηση,

Νικόλαος Φίλιππας